שְׁאֵלָה:
האם יש בדיוני העוסק בניתוח שחמט מדרדר?
Ray
2012-05-03 12:04:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מעוניין בבעיות ניתוח רטרוגרדיות, כאשר השאלה היא בדרך כלל: 'מה נעשה הצעד האחרון?' או 'היכן עמדה היצירה על הלוח לפני שנפלה מהשולחן?' וכו 'כרגע אני מכיר רק שני מקרים של ניתוח שחמט מדרדר שמצאו את דרכם לספרות בדיונית. האחד הוא "פאנל פלנדריה" של ארתורו פרז-רברטה, והשני הוא "תעלומות השחמט של שרלוק הולמס" של ריימונד מ. סמוליאן. האחרון הוא אפילו לא רומן אמיתי, אלא בעיות שחמט מדרדר שהוצגו בפורמט סיפור, ולכן אני לא בטוח אם הייתי צריך לכלול אותו ברשימה שלי.

האם ידוע לך על יצירה בדיונית אחרת המשתמשת בדיעבד בעיות שחמט כאלמנט חשוב?

שני הספרים שהזכרת הם היחידים שאני יכול לחשוב עליהם ... יש גם סרט מבוסס על פאנל פלנדריה בשם Uncovered, אבל אפשר לטעון שהוא לא טוב כמו הספר.
@Philip: סרט יפהפה המתרחש בברצלונה אבל העלילה והשחמט הם שטויות מוחלטות. ראה תשובתי למטה לניתוח העמדות השונות בספר ובסרט.
@PhilipSeyfi * לא מכוסה * אולי לא היה טוב כמו * פאנל פלנדריה *, אבל הוא מככב * קייט בקינסייל * - וזה שווה משהו.
ארבע תשובות:
#1
+19
Daniel
2012-05-03 19:33:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

יש גם פתרון שמח מאת ריימונד אלן. זה סיפור קצר (תחת 6000 מילים), אבל מוזר. הוא הופיע ב מגזין סטרנד בשנת 1916.

הפאזל המופיע בסיפורו של אלן פורסם כאן בכתובת Chess.com פורומים:

  [FEN "2BK3N / NP1P1PPb / P4P2 / 3p1q2 / 1Q1P1b2 / 1pB1p1p1 / p1p2pp1 / 1kr4r w - - 0 1"]  

While Chess הפאזל של .com מוגדר לשחור בכוח להזדווג, זה גם הלוח שקנת דייל עשה עליו ניתוח רטרוגרדי. המשחק היה בין סר ג'יימס ווינסליי ללורד צ'ורט. כשנמצא כי הוטל על שטר כסף, זכרו את גורני מזכירתו שצפה במשחק, אך איש לא יכול היה לערוב למשך כמה זמן. חפותו של גורנאי נראתה בלתי מעורערת, שכן הוא נזכר שגם אמר כמה הערות על כמה מהמהלכים האחרונים של המשחק בסיומו:

"אם המחזה היה די אקסצנטרי לפעמים, אני חייב לומר זה היה נועז ומסובך מספיק משני הצדדים, "העיר גורניי. "למשל, כאשר לורד צ'ורט ויתר על האביר שלו לחינם, וכשנתת לו את הבחירה לקחת את המלכה שלך עם אחד משני המשכונים בשישי של אביר המלכה שלך." הוא פנה לצ׳ורט. "אולי היית עושה טוב יותר לקחת את המלכה עם המשכון של הבישוף במקום עם הצריח."

לאחר מכן, השטר החסר נמצא במעטפה הלא נכונה, ודייל חשד כי ייתכן שגורניי היה זה שהעביר את התו כדי למסגר את דייל למקרה שנמצא התו.

"האם הוא היה בספריה כל הזמן ששיחקת?" שאל קנת.

"אני לא יכול להגיד את זה," ענה צ'ורט. "אני לא חושב שהוא היה. לא שמתי לב במיוחד. אבל אני חיובי שהוא לא נכנס או יצא מהחדר בזמן שעמדתי והסתכל על המהלך של וינסלייד, והוא בטח היה שם כשווינסלייד הציע את המלכה שלו כשלקחתי את זה, כי הוא העיר על אותם מהלכים ממש לאחר סיום המשחק, והציע שאולי אעשה טוב יותר לקחת עם המשכון השני. שמעת אותו בעצמך. "

https://books.google.com/books?id=Jj4_CgAAQBAJ
#2
+9
user167780
2012-06-10 13:52:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

יש גם את 'מסתרי השחמט של האבירים הערביים' מאת ריימונד סמוליאן שאתה כנראה כבר מכיר.

כן, אכן, כבר הכרתי את הספר הזה, אבל שכחתי להזכיר אותו. תודה שהוספת אותו לרשימה!
#3
+3
phs
2015-02-22 13:44:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

קיים פאנל פלנדריה , רומן פשע שנכתב בשנת 1990 על ידי הסופר הספרדי הנמכר ביותר ארתורו פרז-רברט.

העלילה סובבת סביב ציור ישן, שם שחמט העמדה בין שני שחקנים מופיעה אגב ברקע. בבדיקה מקרוב העמדה חושפת דברים מסתוריים שלא אקלקל.

מישהו יכול בבקשה להסביר את ההצבעה? _ פאנל פלנדריה_ באמת כולל ניתוח מדרדר.
זה לא אני שהצביעתי למטה, אבל עמדת הבסיס כבר הזכירה את פאנל פלנדריה. אולי זה הרגיז מישהו מספיק בכדי להוציא נקודת מוניטין חשובה? אבל אולי אזכור זה נוסף בעריכה מאוחרת יותר, ולא היה שם כשאתה מפרסם את ההודעה שלך
#4
+1
Laska
2015-09-08 14:53:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink
  [TITLE "עמדת שחמט מתוך ספר לוח פלנדריה"] [FEN "1nb5 / pp1p4 / PRP5 / pR6 / k1K1P3 / 2P5 / 2qP1P2 / 1NrnQB2 w - - 0 1"]  

כדי שהלוגיקה הרטרו ב"פאנל פלנדריה "תפעל, ישנן שתי הנחות יסוד: (1) לא היו מבצעים (2) המלכה השחורה הייתה מלכותית, כלומר לא הייתה יכולה להישאר חשופה להתקפה. הפותרים מניחים גם שזה היה שחור שעבר אחרון: אולי יש איזה רמז שמוזכר בציור (למשל פרדיננד מאוסטנבורג דוחף את שעון השחמט: D). אם אתה מקבל את התנאים האלה, ההיגיון הרטרו מסתדר בסדר, במה שהוא מותחן & באווירה היסטורית אטמוספרית. סרטו של הספר, ששמו "ללא כיסוי", ובכיכובה של קייט בקינסייל. התרשים הוא:

  [TITLE "עמדת שחמט מסרט לא מכוסה"] [FEN "2n1r1k1 / bQ2p1r1 / p4p1q / 6pp / 1P5P / R5PK / 2BR4 / 4N3 w - - 0 1"]  

הרטרואנליזה היא פשוט משוגעת, אך עיקר הניתוח נוגע למשחק קדימה, במה שהוא בתחילה עמדה מאוזנת, אך שנזרק על ידי השחקן "המומחה" המייצג את לבן בסדרה של מהלכים לא טובים בהרבה מאלה שב"אליס מבעד למראה ".

הטעות הכוללת 1.Ra5? משוחק בסרט (Stockfish מעדיף 1.Qd7!) 1 ... g4 +! 2. Kh2! Qxd2 +! 3. Qg2? (3.Ng2!) 3 ... Qxb4? (3 ... Qxe1!) 4. Qc6? (4.Ra1!) ו- Stockfish מדרגים את המיקום -9.9.

באחת מסצינות השחמט (בפארק) מיקום הדיאגרמה למעשה שגוי, עם bKa8 במקום g8, ו- wQ חסר!

מדהים שבסרט שעוסק לכאורה בעמדת שחמט, אף אחד לא טרח להשקיע 50 דולר בשחמט מוכשר כדי לסדר את הדבר כמו שצריך!שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...