שְׁאֵלָה:
השהיית השעון עם השהיה לא מוגדרת
Andrew
2012-05-04 03:05:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בשנים האחרונות של משחק הטורניר, ראיתי שלושה משחקים שבהם העיכוב לא הופעל בשעון דיגיטלי. בכל המקרים הללו, השעון היה כרונוס שהוגדר להצגת HH: MM עד 10 הדקות האחרונות, כשהוא ישתנה ל- MM: SS.

במשחק אחד ללא העיכוב, שיחקתי לבן בטורניר G / 105. הרצתי את הזמן מ ~ 12 דקות ~ 6 דקות, וליריב שלי היו ~ 9 דקות. בצעד הבא שלי, שמתי לב שהשעון התחיל מיד והצביע על כך ליריבי (אנחנו למעשה שני ה- TD של המועדון, כך שלא באמת היה לנו מישהו אחר שיקבל את ההחלטה). הסכמנו להפעיל את העיכוב באותה נקודה.

כעת, על פי פרשנות מחמירה של הכללים, אנו תקועים ללא העיכוב מכיוון שכך התחלנו את המשחק. בדרך כלל אני מוודא שהעיכוב נקבע בכמה מהלכים הראשונים, אך פשוט לא שמתי לב שהשעון עבר ממש מ -105 ל -104 כשהוא התחיל אותו בתחילת המשחק במקום לחכות 5 שניות. אז אחרי זה, הפעם היחידה שיכולתי לגלות את הפיקוח הייתה כשהגענו מתחת ל -10 דקות.

האם יש דרך סבירה להתמודד עם זה? האם אין לי מזל אם היריב שלי מנסה למשוך מהיר בעתיד? תיאורטית הוא יכול להיענש על התנהגות לא ספורטיבית, אבל זה נראה קיצוני אם זו באמת הייתה טעות כנה.

שתיים תשובות:
#1
+12
PeskyGnat
2012-05-04 07:02:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ישנו מאמר מאת גורט גיז'ן ב- Chess Cafe (שאלה רביעית) הנוגע באירוע שבקרת הזמן הראשונית של השעון הוגדרה בצורה שגויה, אך רק שמה לב בהמשך המשחק.

הוא מצטט את כללי ה- FIDE:

חוקי השחמט אינם יכולים לכסות את כל המצבים האפשריים שעלולים להתרחש במהלך משחק, והם גם אינם יכולים להסדיר את כל השאלות המינהליות. במקרים שאינם מוסדרים במדויק על ידי מאמר החוקים, אמורה להיות אפשרות להגיע להכרעה נכונה על ידי עיון במצבים מקבילים הנדונים בחוקים. החוקים מניחים כי לפוסקים יש את הכישור הדרוש, שיקול דעת מושלם ואובייקטיביות מוחלטת. כלל מפורט מדי עלול לשלול מהבורר את חופש השיפוט שלו וכך למנוע ממנו למצוא את הפיתרון לבעיה המוכתבת על ידי הגינות, הגיון וגורמים מיוחדים.

גורט מגיב:

אני אוהב במיוחד את החלק האחרון של המשפט האחרון: פתרון צריך להיות "מוכתב על ידי הגינות, הגיון וגורמים מיוחדים." עם זאת, אני חושב שזה די הוגן לשנות את מצב הזמן ברגע שלשחקן יש רק שנייה אחת על השעון שלו בצורה שנותרה לו רק שנייה אחת זו. לכן אני רואה שני פתרונות אפשריים: שנה את מצב הזמן לאחר התקופה הראשונה; שנה את מצב הזמן ברגע התביעה, אך יש לתת לשחקן זמן סביר (לפחות דקה אחת) למהלכים הנותרים. אני מעדיף את האפשרות השנייה.

במצבך זה נשמע כמו פעולה סבירה לעצור את השעון ולהגדיר את העיכוב כהלכה. באשר למקרים אחרים, נראה כי מוטל על ה- TD לקבוע פיצוי הוגן.

ממצא נהדר, תודה. האם יש לך איזשהו התייחסות לספר הכללים של USCF?
נראה ש- USCF מוכרת את ספר החוקים באתר האינטרנט שלהם תחת מכירת ספרים (http://www.uscfsales.com/product_p/b0012rh.htm), וזה מצער, אני חושב שרוב ארגון השחמט יהפוך מידע זה לזמין באופן חופשי.
המילה בפורומים של USCF היא שלא ניתן לפרסם את ספר החוקים באופן מקוון בגלל התחייבויות חוזיות עם המו"ל. המהדורה השישית צפויה להיות זמינה כספר אלקטרוני.
מצאתי קישור זה: http://archive.uschess.org/tds/clockrules.php אך אין מידע על הגדרות שגויות שהתגלו במהלך המשחק.
#2
  0
D M
2017-04-06 02:35:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

על פי המהדורה החמישית של כללי ה- USCF (כללים 16O ו- 16P), ה- TD צריך להשתמש בשיקול דעתו אם שעון הוגדר בטעות. זה נותן את ההנחיה שאם מפחית זמן כלשהו משעון, הוא צריך להשאיר לשחקן חמש דקות לפחות, או דקה אחת לכל מהלך עד לבקרת הזמן, הגדול מביניהם (אם כי נראה שזה לא חל במקרה שלך. מכיוון שהוספת עיכוב ולא הפחת זמן.)

אם זה היה מכוון, "טיפ ה- TD" לפי הכלל הזה אומר להוסיף שתי דקות לזמן שלא נוצל של השחקן הפצוע לאחר ביצוע תיקונים אחרים (אשר נראה כמו עונש קל ביותר במצב כזה, אבל לא כתבתי את הכללים האלה, אני פשוט קורא אותם.)

הפתרון שלך פשוט להפעיל את העיכוב נראה סביר. אחרי שעשית את זה, לשניכם נותר בדיוק את משך הזמן שנשאר לכם, שהוא 6-9 דקות עם עיכוב של 5 שניות. בהנחה שהיית בשום שלב לא מבליץ מהלכים, היית יכול לשקול להוסיף זמן לשני השעונים של (5 שניות * מספר מהלכים), כדי להחזיר את הזמן שהיה אמור להיות לך, אבל זה עשוי להיות מביך.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...