שְׁאֵלָה:
האם ההגנה הסקנדינבית נחותה?
Daniel
2012-05-08 17:55:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כשחור, מעולם לא שיחקתי בהגנה הסקנדינבית, ואף פעם לא אהבתי את מרכז המשחק לבן. זה נראה כמו 1. e4 d5 מבזבז זמן יקר לאחר 2. exd5 Qxd5 3. Nc3 ומלכת השחור חייבת לברוח, ואילו לבן יכול להתפתח בנוחות:

אותו חסרון הולך לבן במשחק המרכז:

  [FEN ""] 1. e4 e5. 2. d4 exd4 3. Qxd4 Nc6  

אבל למרות הפתיחה נראה עדיין פופולרי, ושחקנים מקוונים שיחקו נגדי לעתים קרובות. האם יש איזו סגולה גואלת שחסר לי בהגנה זו?

שימו לב ששחור לא צריך לקחת עם המלכה, Nf6 ניתנת להשמעה גם כן.
נָכוֹן. מעניין שאף אחד מניסיוני לא ניסה את הקו הזה. חייבת להיות הרמה שלי (אני רק B נמוך).
נחות ** ממה? **
אם אתה שונא את התגובה הזו ל- 1.e4 כמוני, אתה יכול לשחק ב- Blackmar-Diemer Gambit (די אימייל שניתן לשחק בה), עם 2.d4. בעמדות אלו מתקפה מלכתית טבעית מאוד.
חָמֵשׁ תשובות:
#1
+15
PeskyGnat
2012-05-08 19:18:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הנה כמה סיבות שאפשר לנקוט בהגנה:

  • למרות שהמלכה נבעטה על ידי האביר, המלכה אינה בסכנה ממשית להילכד, מיקומי הבריחה הנפוצים ביותר שלה להיות ל- a5 ו- d6.
  • מבנה המשכון של Black הוא מוצק, בדרכים דומות ל- Caro-Kann.
  • מספר הקווים ששחור צריך לדעת מוגבל למדי, זה גורם לזה הגנה קלה להיכנס אליה.
  • זה לא משחק לעתים קרובות מאוד, כך שסביר להניח שהשחקן השחור יכיר יותר את העמדות מאשר לבן.
  • שחור מסוגל לפתח את כל החלקים. וטירה בבטיחות יחסית; בולטת היכולת להתפתח עם הבישוף ב- c8 לפני ש- ... e6 מושמע.
ומה עם זה - אחרי ש- 'Qa5' יש שחור למיקום טוב אחרי שלבן מזיז את המשכון שלו ל- 'd2'. כאשר מנגנים את 'Bd2', המשכון ב- 'b2' יהפוך לנקודת תורפה ('Qb6' יכול לעקוב ..)
לבן החוסם את החייל הוא פיצוי נרחב על הקצב שאבד.
#2
+9
NorwegianGuy
2016-05-02 22:17:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

נראה לי שלשחקנים יש דעה ביקורתית לגבי הסקנדי בעיקר על סמך העובדה שלייט מרוויח זמן על המלכה עם Nc3. למעשה, לבן משחזר רק את הקצב "שאבד" במהלך הצעד השני שלו (exd5). מישהו אפילו כינה את זה "נחות תיאורטית" על סמך המהלכים הראשונים. הסקנדי ניתנים להפעלה מושלמת, ויש כמה GMs חזקים שמשחקים בו באופן קבוע. טיוויאקוב, קרמניק, איוונצ'וק, קרפוב בימיו הישנים רק כדי שם כמה, ואפילו קרלסן ניסה זאת. ההגנה הסקנדינבית - במיוחד הווריאציה של 3 ... Qd6 - משווה כמעט בכל קו אפשרי מול 1.e4. "הבעיה" (אם יש כזו), היא לא ה- Nc3 הלא רלוונטי המאיים על דיון המלכה, אלא העובדה שזה יכול להיות קשה לנצח עם הרבה משחקים עם Black. ברמה החובבנית זו כמעט לא בעיה, מכיוון שלרוב השחקנים עם הלבן אין מושג כיצד לשחק מול הסקנדי. ברמות גבוהות יותר, השורה העיקרית היא:

  1. e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.Nc3 Qd6 4.d4 Nf6 5.Nf3 c6 (גם a6 מושמע, ו- Bg4 האגרסיבי של GM Kovalenko). ואז רק 6. Ne5 מפעיל לחץ על שחור. מוקדם יותר גם 6.g3 נחשב לחזק, אך הוא נוטרל היטב על ידי השחור הודות למאמציהם של ה- GM טיביאקוב וקונטרוניאס.

אחרי 6. משחק Ne5 הולך: 6 ... ל- Nbd7 ולבן יש שלושה ניסיונות עיקריים:

  1. f4 (הרעיון של שירוב) 7. Bf47.Nc4

הווריאציה של Bf4 כבר לא מהווה בעיה. שחור משווה די קל. 7.f4 ו- 7.Nc4 מאתגרים יותר, אך שחור מצא דרכים לשמור על האיזון והתאוריה של קווים אלה מפותחת למדי. משחק ב- Scandi (לפחות ברמה גבוהה יותר) דורש ידע בקווים אלה, וכיצד לטפל במשחקי הביניים המורכבים למדי. לא מספיק לדעת רק את שורות הפתיחה של הסקנדי, חשוב להכיר גם את משחקי הביניים הללו, ותזדקק ליכולות חזקות של משחק הקצה כדי לזכות (או למשוך) עמדות אלה - הן כבן לבן. זו "הבעיה" של הסקנדינבי (ובכל שאר הפתחים אני מניח).

מאחלים לכולכם מזל טוב לשחק בשני הצדדים של ההגנה הסקנדיאבית.

#3
+5
Lance Roberts
2012-05-09 08:48:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בדרך כלל אני משמיע את השורה 2 ... Nf6 . אני משחק את זה כי זה מכריח ואני יכול להתמקד בהגנה אחת, ולבן בדרך כלל לא מוכן לזה. זה נותן לשחור הרבה משחק ובחירות טקטיות. זו שורה מהנה.

#4
+2
Chess Lover
2017-08-02 06:20:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מועמד FIDE מועמד וניסיתי את ההגנה הסקנדינבית והווריאציה המודרנית בשנתיים האחרונות. כנגד התנגדות חלשה התוצאות שלי היו טובות מאוד. שחור משווה בקלות, ובמהירות, ויש לו חלקים פעילים מאוד. מהלך ה- c4 על ידי לבן, לוקח את המרכז, כמעט ואינו בעיה רצינית עבור השחקן המוכן. אחרי הכל, הגנות רבות מעניקות את המרכז ללבן, רק כדי לתקוף אותו מאוחר יותר. זהו מושג שהוצג בפני שחמט לפני 150 שנה על ידי בית הספר ההיפר-מודרני בשחמט, שארון נימזוביץ 'היה המעריך הראשי ממנו. הגנות מהסוג הזה הן הצרפתים, הפירק, ההגנה המודרנית, ההגנה של אלכין, וכולן מנוגנות על ידי גנרל-אירופאים חזקים באירופה. בעיה קטנה, לדעתי, למען האמת. אם אתה צריך לנצח במשחק ספציפי עם שחור ולהתמודד מול יריב טוב, אם בתור לבן הם משחקים בצורה מאוד יציבה, קשה להשיג עמדה מבטיחה ורוב המשחקים ב רמה גבוהה יותר בסופו של דבר בתיקו. שחור מקבל סיכויי זכייה רק ​​אם השחקנים עם הלבן לוחצים יותר מדי על הניצחון, וממעיטים במעמד.

#5
-1
Tom Au
2012-05-08 20:15:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ההגנה הסקנדינבית נחותה תיאורטית מכיוון שלבן ירוויח זמן עם האיומים האמיתיים והפוטנציאליים שלו לרדוף אחרי המלכה. בניגוד למשחק הסקוטי, האיומים על המלכה הם אמיתיים, מכיוון ש לא הוחלפו זוגות אבירים, ורק זוג משכונות אחד בלבד.

אבל צריך משחק מדויק מאוד על ידי לבן למימוש היתרון הזה. ניתן למקם את המלכה השחורה בצורה אגרסיבית ב- a5, מה שעלול לגרום לבן לאי נוחות. לפיכך, הפופולריות שלו היא במשחק מקוון או מועדוני, שבו שחקנים בינוניים (לבנים) רבים.

-1 לכנות את ההגנה הסקנדינבית לנחותה תיאורטית זה קשה מדי. בין השחקנים המשתמשים באופן קבוע בסקנדינבי ישנם שחקנים מובילים כמו טיוויאקוב וקרמניק. זה אכן מפר את עקרונות הפיתוח הקלאסיים, נכון, אך פתחים רבים עושים זאת ללא עונש. ששחור מסתכן באיבוד מלכתו עשוי להיות נכון רק כששחקנים חלשים מאוד מנסים את קווי 3.Qxd4.
"זה מפר את עקרונות הפיתוח הקלאסיים" היא הגדרה "קלאסית" ל"נחותה תיאורטית ". הודיתי גם ש"צריך משחק מדויק מאוד של ווייט כדי לממש את היתרון הזה "ולכן זה אולי לא נחות" בפועל. "
אני מסכים עם ריי. בשנות ה -70 וה -80 מר אדוארד "פיט" שו לימד את הפתיחה הזו כפתיחה העיקרית של קבוצותיו הלימודיות כשחור בארה"ב (Pulaski, VA). צוותים אלה הצליחו מאוד, במיוחד בהתחשב בגודל העיר! אחרים ציינו גם את השימוש בו ברמות משחק גבוהות יותר. לומר שהפתיחה נחותה מכל מובן שנראה לי כמו מתיחה.
נראה שיש אנשים שיש להם הגדרה אחרת של המילה "נחות". זה בהחלט נחות אחרת זה היה משחק לעתים קרובות יותר על ידי שחקנים ברמה העליונה. קרמניק שיחק אותה רק 19 פעמים. טיוויאקוב אינו שחקן 100 המובילים ביותר, אך למרות זאת משחק בסיציליאן לעתים קרובות יותר מכפליים.
זה נחות מיקום כי לבן יש מרכז טוב יותר ולשחור אין דרך מיידית להשוות במרכז. זה לא אותו דבר כמו לומר שהפתיחה גרועה או שהיא לא יכולה לייצר תוצאות מעשיות טובות. יש עולם של הבדל בין מה שעבד ברמה הלימודית לפני 50 שנה לבין מה שפועל נגד GM מודרני שמונח על הקווים שלך.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...