שְׁאֵלָה:
מהם פתחים שנחשבו פעם טובים, אך כעת הם הוכחו כנחותים?
Hugo Sereno Ferreira
2012-05-07 03:33:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם יש פתחים שהושמעו פעם לעתים קרובות, אך כיום ידוע שהם מהלכים רעים מאוד?

אני חושב שפתחים לא טובים * תמיד * היו רעים, זה פשוט לא היה ברור מאליו שהם גרועים.
ארבע תשובות:
#1
+12
Ray
2012-05-07 11:32:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

פתחים נוטים לצאת ולצאת מהאופנה. לדוגמא, חומת ברלין נחשבה משעממת מאוד ושאפתנית, אך אז קרמניק שיחק אותה נגד קספרוב והפך לאלוף העולם. כיום חומת ברלין היא אורחת קבועה בטורנירים מובילים. ניתן לומר את אותו הדבר על משחק הסקוטש, שנראה לעיתים רחוקות בטורנירים הגבוהים ביותר עד שקספרוב הרים אותו.

כך שרוב הפעמים כאשר לא נראים פתחים זה בגלל אופנה. סיבה אחת חשובה נוספת היא שייתכנו קווים קריטיים שמובילים למצבים שליליים (כמו שהיריב יכול לכפות תיקו על ידי חזרה). בדרך כלל זה לוקח כמה שנים, אבל אז מישהו מעלה רעיון אחר והקווים שוב ניתנים להשמעה. אני זוכר במעורפל משחק בגרסת החייל הרעל של האינדיאני גרונפלד בין 10 השחקנים המובילים (לא זוכר מי, סליחה) שהפך את הערכת כל הקו. משחקים כאלה יכולים להרוג או להחיות קו פתאום.

באופן כללי יותר, לדעתי ישנם מספר שלבים בדרך שבה משחקים שחמט. בימים הראשונים ההתקפה הייתה הכל והתיאוריה לא הייתה מפותחת היטב, אז שיחקו גמביות מכל הסוגים (אוונס גמביט, גמביט של המלך, ...). הייתי קורא לזה השלב הרומנטי. ואז התחיל השלב המדעי עם הרבה כללים כלליים שהתגלו ותוכניות נחקרו היטב. זה הוביל לפתיחות שונות, מערכות מאוזנות יותר הפכו לעמוד התווך העיקרי במשחק הטורניר. אם פעלת לפי כללי האצבע הפתיחה שלך נחשבה לבעלת צליל. כיום נכנסנו לשלב הממוחשב, שבו וריאציות קונקרטיות שנבדקו על ידי מחשבים שולטים באולמות הטורניר. זה הוביל לעליית מערכות פתיחה בטון חדות מאוד שאחרת איש לא היה מעז לשחק. לכן, תלוי בשעה בהיסטוריה שאלתך נשאלת, תקבל תשובה אחרת לגבי איזו פתיחה היא בחירה גרועה.

נתקעתי בעידן הרומנטי. (תשובה נחמדה מאוד :)
#2
+6
Andrew Latham
2012-05-07 10:27:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הפסנתר של ג'יוקו היה פופולרי למדי סביב תחילת המאה העשרים (שימו לב למשל ל השימוש של צ'יגורין בו. כעת, עם זאת, הוא אינו נתפס כניסיון טוב ליתרון עבור לבן. באופן דומה, הגמביט של אוונס קיבל פעם שימוש רב על ידי הטובים בעולם; הוא כבר לא נלקח ברצינות רבה.

#3
+2
Tony Ennis
2012-05-07 09:20:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני אשחק.

  • הגמביט של המלך
  • הגרוב ( 1. g4 ) aka The Spike
מי אמר שזה טוב?
#4
+2
Tom Au
2012-05-08 20:19:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

באופן כללי, "gambits" היו פופולריים במאה ה -19 ובתחילת המאה ה -20, אך בדרך כלל נחשבים לנחותים בימינו. זה כולל לא רק גמביט מלכים אלא גם גמביט של אוונס, וגמביות "כנפיים" כמו גמביט של מוזיו או קולות כמו פתיחת גרוב ("ספייק").

התיאוריה המודרנית, עם הדמיות ממוחשבות, מראה כי עם משחק שחור מדויק, קרבן משכון מוקדם בדרך כלל לא שווה את זה. יוצא מן הכלל אחד הוא הגמביט של המלכה, שם ההקרבה ניכרת יותר מאשר אמיתית, מכיוון שלבן בדרך כלל יחזיר את המשכון, או ששחור יתקשה להחזיק אותו.

אבל גמביטים אחרים תפסו את מקומם - הבנקו גמביט, קורבנות משכון שונים של שני הצדדים בקטלאנית, או ... c5 נגד ההודי של המלך סמיש. האמירה שקרבנות משכונות מוקדמות אף פעם לא שוות את זה היא שגויה בעליל, רק שהם כבר לא קשורים להתקפות מהירות נגד f7.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...