שְׁאֵלָה:
האם קול-צורטורט היא דרך טובה לשפר את המשחק למתחילים?
Charles Menguy
2012-05-05 00:35:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני עדיין מנסה לשפר את הרפרטואר שלי ולבנות יותר לפתיחות אגרסיביות שלדעתי מתאימות יותר לסגנון המשחק שלי.

Colle-Zukertort נראה כמו פופולרי וראיתי שזה מומלץ כמה פעמים למתחילים.

מה דעתך על כך, האם עלי באמת לכלול זאת כחלק מההצגה הרגילה שלי? האם יש כמה מהלכים אחרים שאוכל להוסיף לכך בכדי להפוך את היווצרותי לחזקה יותר?

הפתיחה הזו לא נראית לי "תוקפנית" ...
חֲמֵשׁ עֶשׂרֵה תשובות:
#1
+24
Andrew
2012-05-05 07:43:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הקול הוא בהחלט לא פתח אגרסיבי במובן הקלאסי. אם אתה אוהב את העמדות שאתה מקבל עם הקול, בכל אופן, שחק אותו לפי תשומת ליבך.

הקול הוא פתח שמרני מאוד מכיוון שלבן משחק d4 ואז באמת לא עושה שום דבר אחר עובר לכבוש את המרכז. לשחק על שוויון תיאורטי כמו לבן יכול להיות בסדר אם אתה רק רוצה לקבל מיקום מוכר, אבל יש פתחים אחרים שמבטיחים ללבן יתרון גדול יותר, ולכן לעיתים רחוקות, אם בכלל, משחקים ברמה העליונה כוללים את ה- Colle.

פתחי מערכת כמו הקול לא ממש מלמדים אותך לשחק שחמט, הם מלמדים אותך איך לשחק את הקול. הסיבה שהקול מומלץ למתחילים היא שהרעיונות והתוכניות פשוטים, וזה עובד די טוב כנגד כל סוג של משחק של שחור. לבן מקבל לעתים קרובות מתקפה על מלכת השחור, שיכולה להכריע אם השחור לא מתגונן בצורה מדויקת.

החיסרון הגדול ביותר בקול הוא זה: פתחים אחרים, כמו e4 e5, ילמדו אותך מושגים ותמות שיחולו על כל חלקי השחמט. למשל, כיצד לתמרן את האבירים והבישופים שלך על מנת לשפר את המיקום. בסיציליאנית (כשני צבעים) תוכלו ללמוד כיצד לתקוף ולהגן - תמיד שימושי. הקול מוגבל באמת ללמוד כיצד לשחרר את הבישוף המרובע הכהה וכיצד לעורר התקפה על h7. אם שחור עומד בראש העניינים, ההתקפה לעולם לא תצא לפועל, ושחור יקבל משחק טוב לאחר שהכה עם c5.

אז דעתי האישית אם אתה רוצה לזכות בהמון משחקים: ללמוד את הקול, ללמוד את כל העמדות האפשריות ולשנן את המהלכים. אם ברצונך לשפר את השחמט שלך, מה שיוביל לניצחונות רבים יותר בהמשך הדרך, אז הפעל את פתחי השורה הראשית ושחק רק בקול מדי פעם לשם שינוי קצב. "פתחים:

  • Colle ( d4 , e3 , c3 , Bd3 )
  • Colle-Zukertort (לבן מנגן את Colle עם b3 ו- Bb2 במקום c3)
  • Stonewall Attack ( d4 , e3 , f4 , Bd3)
  • King's Indian Attack ( e4 , d3 , g3 , Bg2 , Nf3)

שים לב שפתחים אלה אינם מנסים לכבוש את המרכז. בכך שאינו כובש את המרכז, הלבן נמנע מעימות עד בהמשך המשחק. משמעות הדבר היא כי הלבן יכול להתפתח בצורה ידועה לפני שהוא מתחיל קשר ורק לאחר מכן לעקוב אחר התוכניות שנקבעו.

זו תשובה נהדרת ומקיפה @Andrew, תודה!
אני חושב שיש גם ערך כלשהו בשימוש בפתח 'מערכת' רק כדי לצאת מהפתח עם מיקום סביר. מעט מאוד משחקים בקרב מישהו עד שחקני רמת אמן נקבעים על ידי בחירת הפתיחה. בדרך זו תוכלו לבלות יותר מזמן לימוד השחמט שלכם באזורים הבשרניים יותר של המשחק.
אני מסכים עם כל מה שאמרת, למעט "ההתקפה לעולם לא תצא לפועל, ושחור יקבל משחק טוב אחרי שהכה עם c5." להשחיר לשחק c5 מועיל להתקפה של לבן, מכיוון ש- dxc5 פותח את האלכסון עבור הבישוף של הלבן - או אולי זה נכון בעיקר לגבי הקול-צוקרטוט.
#2
+10
PeskyGnat
2012-05-05 04:50:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

זה נראה לי כמו מערכת סבירה כמבנה, והרעיונות מאחורי המהלכים נראים די קלים להבנה.

באשר להיות תוקפני, זה סוג התוקפנות שנבנה לאט עם לכוון לעבר המלך, בהצלחה פעולה זו עשויה להיות החלק הקשה במערכת זו. אם אתה לא עוקב אחר ומגביל את השחור בצורה כלשהי, קיימת הסכנה ששחור יכול להקדים את הלבן בפעילות, במיוחד בצד המלכה.

#3
+7
Richard
2015-08-11 12:45:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

לאחר שקראנו את The Colle Move by Move מאת Cyrus Lakdawala, Zuke 'Em-The Colle Zukertort Revolutionised & The Moment of Zuke מאת דוד I. Rudel, רפרטואר פתיחת השחמט הרוצח מאת אהרון סאמרסקייל, התחלה: התקפות משכון d מאת ריצ'רד פליסר, התחלה: הקול מאת ריצ'רד פליסר, שיחק אינספור משחקי בליץ ומשחקי OTB לעומת שחקנים חזקים יותר מ- 1800+, אני יכול לומר בקטגוריות שהקול רחוק מלהיות ניצן פוני טריק אחד.

הזוקי לא נועד לפתוח את המרכז, כפי שאמרתי. לפעמים זה קורה כשהמלכה נמצאת על c7 וערימה על c1, אבל הרעיון הוא לתקן את המרכז עם Ne5 ואז לתקוף את המלך. זו התוכנית הבסיסית של "הקו הראשי". עם זאת, במפגשים עם מהלכים כמו Bf5 / Bg4, Nc6, g6, b6, תוכלו להיתקל בהגנות ההודיות הסלאביות, צ'יגורין וקווינס.

אני חושב שהסטריאוטיפ שיש לאנשים כלפי הקול מבוסס על הקווים הראשיים הישנים הפשוטים של וריאציית קול-קולטנובסקי, שהיא חיה שונה למדי למרות התחלת המהלך e3 ותוכנית Ne5.

בכתיבה לספר המצוין Colle Move by Move מאת סיירוס לקדוואלה, אומר הטשטוש של הפרומו,

לבן בדרך כלל בונה על מוצק יסודות לפני ששחררו מתקפה על מלך האויב. תוכנית פשוטה זו הופכת אותה לפופולארית במיוחד ברמת המועדונים, אך את הקול מנגנים בהצלחה גם הסבתא. לקדוואלה מכסה את הקווים הראשיים ואת התקפת קול-צוקרטורט האגרסיבית יותר.

לא הייתי מציע שקול זוקי או K הם הדבר הגדול ביותר מאז לחם פרוס, אך הם בריאים לחלוטין, מובילים לכמה עמדות התקפה מעניינות ומפיקים תועלת מהסטריאוטיפים המובעים כאן. לאחרונה שיחקתי בנגן המדורג יותר מ- 1900 של FIDE והם הסבירו שמכיוון שאחפש לפתוח את המרכז עם e4 הם שיחקו c x d כשהעובדה היא, זה כמעט אף פעם לא משחקים בזוקי! פשוט הולך להראות!

#4
+5
Ron
2012-07-23 18:50:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כדי לענות על השאלה בתחילת ההודעה, הייתי אומר שלא. המערכת קלה ללימוד ומשחק, אך זה לא יעזור לך להשתפר. אתה רוצה פתח שמוביל לטקטיקות חדות. פשוט היה לי משחק ב- ICC נגד שחקן קצת מעל הממוצע וברגע שראיתי את הפתיחה חשבתי, בסדר תיקו. זה היה. לבן מסכן מעט מאוד אך לרוב מרוויח מעט מאוד. שמחתי עם תיקו עם שחור מול שחקן עם דירוג מעט גבוה יותר, אבל בכנות אני לא חושב שלמדתי כלום או מרגיש שנדחקתי, פשוט החלפתי דברים והצעתי תיקו. אם אתה רוצה לנצח את חבריך במשחקי שחמט אז אתה צריך לדעת ולהבין טקטיקות, ואני מרגיש שהדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא עם משחק פתיחה חד.

#5
+4
Richard
2015-08-10 20:50:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אחרי שקראתי כמה מהתשובות כאן, נראה לי שהקול קצת לא מובן. למרות המראה החיצוני והשטחי של e3 להיות מהלך שקט, הקול צוקרטורט או זוקה הם למעשה נשק תוקף למדי. זה אולי לא כרוך בהתקפות פיפיות של אומרים הדרקון היוגוסלבי עם Bc4 או טרקסלר בשני האבירים, הרוג או נהרג, אבל זה פתיחה עקרונית. המרכז נוטה להיות קבוע או קבוע למחצה וזה עוזר להקל על ההתקפות על הכנף והלבן מצויד טוב יותר לתקוף את המלך השחור עם רעיונות המבוססים על Ne5, f4, Rf3 - Rh3, Qh5, dxc5 - Bxf6, Bxh7, Nd2 - Nf3 - נג 5 ... לשחור אין, בוודאי בשלב המוקדם של המשחק יש את אותם סיכויי נגד נגד לבן. אם שחור יכול להתמודד עם הסערה, הסיכויים שלו לצד המלכה הם מבטיחים למדי אך לא מכריעים מכיוון שלבן יש מבנה משכון מוצק ותיאום חתיכות טוב. ללבן יש למעשה סיכויים מוקדם יותר במשחק, בדרך כלל לעומת Qc7 לשחק c4 ו- Rc1, כך שאולי מערכת לא פשוטה כמו שנדמה שאנשים חושבים. אני מניח שלא מעט כאן מבלבלים בין ה- Colle Zuke לבין ה- Colle K שהיא מערכת סולידית יותר באיזשהו אופן, אך שוב לבן יכול לעיתים קרובות לייצר סיכויים חזקים על המלך עם e4 מתוזמן היטב והקו הראשי הוחזר במידה מסוימת על ידי התקפת הפניקס. לדעתי הקול הוא בחירה טובה עבור שחקנים שהתנסו בתחילה בכמה פתיחות, הסתכלו על כמה מהקלאסיקות ורוצים להתיישב ברפרטואר הגיוני שייתן להם סיכויים טובים להתקפה בסיכון מועט. יש גם לומר כי כניסה לקול עצמו עוזרת לשנות את המשחק מכיוון שתחוו גם עמדות אחרות ב"המרכז הראשי "הסטנדרטי שהוגדר בכדי לסייע להתפתחות השחמט שלכם, כמו כן, תזדקקו למשהו אחר לעומת Kings Indian, Grunfeld, Dutch מגדיר כי Colle אינו יעיל לעומת הפתחים האלה. אני ממליץ על רוצח שחמט של רוצח שחמט על ידי סאמרסקייל ועל התחלת התקפות משכון של ריצ'רד פליסר. מקווה שזה יועיל לך.

לא, רק מקווה ששימש אותך
#6
+3
Chris
2016-02-03 19:40:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני חושב שהקול-צוקרטורט נהדר כחלק מרפרטואר לבן, אך אינו מתאים כנגד כל התגובות השחורות, במיוחד דברים עם ... g6 או מערך הודי של מלכה עם ... b6 ולא ... d5.

בדרך כלל אני פותח עם 1. d4 ו- 2. Nf3. אם שחור מגיב עם ... d5 בצעד הראשון או השני, אז אני הולך על Colle-Zukertort.

אחרי 1. d4 Nf6 2. Nf3 g6, אני הולך 3. c4 ומשחק את KID או גרואנפלד (Makogonov h3 לעומת KID ו- e3 / Qb3 מול Gruenfeld)

אחרי 1. d4 Nf6 2. Nf3 e6 3. e3, אקבל או Colle-Zukertort אם שחור ישחק ... d5 , או QID קלאסי אם שחור משחק ... b6.

ברור שאתה צריך משהו נגד ההולנדית (1. d4 f5), ודברים כמו 1. d4 c5, 1. d4 e5 וכו '.

אני מעדיף שיטה זו של ערבוב של כמה קווים d4 / c4 (לעומת KID, QID ו- Gruenfeld) עם פתיחת מערכת, כדי להפחית את עומס העבודה התיאורטי תוך עדיין מספיק מגוון עמדות כדי להמשיך ולהשתפר כשחקן . אתה רק צריך לבחור את השורות שלך בקפידה כדי להימנע מלהזמין הזזה לפתיחה שאתה לא רוצה לשחק.

אם אתה לא רוצה לשחק c4 לעומת KID ו- Gruenfeld, אתה תמיד יכול נסה את התקפת Tarzan (1. d4 Nf6 2. Nf3 g6 3. Nc3 d5 4. Bf4 Bg7 5. Qd2) שם הרעיון הוא לטעון מלכת המלכה וללכת להתקפת מלכים מהירה עם h4-h5.

#7
+2
CodeSammich
2014-07-24 18:36:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

קול זוקרטורט הוא פתיחה מאוד פשוטה, ויכול לשמש רפרטואר פתיחה לבן שלם. הוא הומלץ על ידי מאמן ה- FIDE, ג'ייסון צ'יאנו, כמו גם שחקני צמרת אמריקאים רבים לשעבר.

הוא מלמד את השחקן הלבן כיצד להפעיל את החלקים בפונקציה מסודרת, ובשורות מסוימות להשיג שוויון עם מרכז משכון קל. זה מלמד מיומנויות טובות של משחק הקצה ומיקום יצירות.

עמדות חדות כמו הדרקון הסיציליאני מלמדות שינון תיאורטי, וזה לא משפר את ההבנה במיקום. כיום, עם ניתוח המחשב, עמדות חדות יש שיפורים תיאורטיים אחת לכמה חודשים, מה שגורם לשחקן כל הזמן לשנן וריאציות פתיחה חדשות, מה שמוביל לתלות בשינון ולא בהבנה.

אני לא מסכים באופן חד משמעי עם הערכתך את הדרקון. הגעתי לשנת 1700 בידיעה רק לשחק f3 ו- g4 נגד זה עם White וזה מאוד שיפר את ההבנה שלי. אף מתחיל לא משנן את התיאוריה החדישה מכיוון שהם ממש לא מסוגלים. מוח השחמט שלהם עדיין לא מפותח מספיק.
אנא בדוק שוב את הצהרתך. אני לא בטוח למה אתה מתכוון ב"אף מתחילים לא משנן ... כי הם ממש לא מסוגלים ". עם השלילי הכפול שלך (לא מנסה להיות בררן, אני פשוט לא מבין), אני לא רוצה לנחש מה שבראש שלך.
מתחילים ממש לא מסוגלים לשנן את תיאוריית הפתיחה החדישה. לחלופין, אם אני מנסה להיות ברור ב 100% עם דברי: אין מתחילים שמסוגלים לשנן מספיק תיאוריה חדישה כי כל מה שעבר עבר 5-איש עשוי להופיע במשחקיהם.
אין שם 1000 מתיישבים ומשננים יותר משתי שורות של תורת הדרקון עד למהלך ה -15. הרבה יותר קל להתגבר על הגורם המסועף כשאתה משתפר ומבין למעשה מה קורה.
#8
+2
Keshav
2014-07-25 14:04:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני מנגן רק סוג של פתחי מערכת קול (קול קלאסי, קול-צורטורט, סטונוול וכו '), איכשהו נוח לי מאוד עם המבנים שהיא יוצרת על הלוח. הם בכלל לא תוקפניים בהשוואה לדברים האחרים ולכן אימצתי את זה. נהפוך הוא, העצה העיקרית שניתנה לשחקן שחמט משתפר היא לא להיצמד למעמד מסוים של פתיחה, כאילו זה "שייך" לך ויש לך איזשהו קשר רגשי לזה.

#9
+2
Arlen
2015-08-10 23:02:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"תוקפני" היא מילה מעורפלת שבדרך כלל חסרת משמעות כאשר היא מוחלת על פתח. בהחלט אפשרי להיות אגרסיבי או פסיבי בקול, או כמעט בכל פתח אחר. תוקפנות טמונה באופן שבו אתה משחק את הפתיחה, ולא את הפתיחה עצמה.

ב- Colle, כן, אתה יכול לבסס הכל על ההתקפה על h7 (מתחילים במערכת בדרך כלל עושים) אבל אם זה כל מה שאתה עושה , תפספס הרבה. הרעיון הבסיסי של הקול, נטול סלסולים, הוא לפרוץ את המרכז כדי ליצור משחק חופשי לחתיכות שלך. לפעמים התוצאה היא התקפת h7, לפעמים זו פריצת דרך מרכזית, ולפעמים היא פשוט נסחרת למשחק סיום ניצח (זה קורה בדרך כלל לאחר החלפת משכנות הדואר האלקטרוני וה- לבן למשכונות c ו- d השחור - הרוב המשכנתה החיצונית שהדבר יוצר לבן יכולה לעתים קרובות לנצח לבד). העניין הוא שתשים לב ותעבור את המסלול המתאים לך ביותר.

הכוח העיקרי של הקול למתחילים טמון בסדר המהלך הכמעט גרניט; לבן עושה פחות או יותר את אותם מהלכים, בונה בערך את אותה טביה, אותה תצורת התחלה, לא משנה מה שחור עושה. כלומר למתחילים יש פחות לחשוב מתי המשחק מתחיל, פשוט הוציאו את החלקים ואז התחילו לחפש יעדים. אבל מה שהופך אותו ליותר שימושי למתחילים מאשר לסטונוול, למשל, הוא באיזו קלות המתחיל יכול להשתמש בו כדי ללמוד סוגים אחרים של עמדות. קל להתחיל בקול, ולעבור לגרסת הגמביט של קווין כאשר זה יתרון לעשות זאת - עד שתשחק c3, אתה בדרך כלל לא יותר משני מהלכים מהגמביט של מלכה בכל נקודה בקול. ולמעשה, הרבה מערכות "אנטי קולה" שם מוכיחות למדי את המעברים האלה. כאשר אתה רואה את המגן מתחיל להתבצר מפני התקפה שלא התחייבת אליה, די משתלם לבחור מטרות אחרות.

הקול הוא רק פוני של טריק אחד אם אתה מנגן אותו ככה. זה תלוי בך. זה אכן מהווה "מגרש ביתי" מעניין עבור שחקנים שרק לומדים כיצד להתמודד עם עמדות משחק באמצע - זה מקום לעמוד בו תוך כדי עבודה על רעיונות אחרים. לדוגמא, אתה מתחיל לשחק להתקפה מהירה של צד המלך. כשאתה צובר ידע על עמדות אלו, אילו מהן נוחות ואילו לא, אתה מוסיף לשחק בעמדות ה- D-pwn המבודדות (בדרך כלל הן מגיעות כאשר Black מחליף D-pion עבור e-pion לבן, ואז מכריח את שני c- משכונות ללכידת d4) ללמוד אילו מאלה עובדים טוב בשבילך ואילו לא. ברגע שעמדות אלה מוכרות, נסה לבצע את המעבר לעמדות סוף המשחק הרוב מחוץ לכדי ולמד אותן.

* תוקפנות טמונה באיך אתה משחק את הפתיחה, ולא בפתיחה עצמה? * אני לא בטוח שזו עצה שימושית. לדוגמא, אחרי 1. e4 e5, בוודאי 2. f4, הגמביט של המלך, הוא הרבה יותר אגרסיבי מ- 2. Nc3, משחק וינה. אך יתכן שתתנגד, האם לא ניתן לשחק בגמביט של המלך בצורה פחות אגרסיבית? תשובה: דברים רבים אפשריים, אך להכחיש שלפתחים מסוימים יש אופי אגרסיבי בהרבה מאחרים זה לא נראה לי עצה מועילה. זה פשוט מבלבל, ולא מדויק, בעיניי. זה הצבת החריג * במקום הכלל *.
#10
+2
Rich Hall
2017-03-08 09:45:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אנשים רבים שמזלזלים בקול מעולם לא למדו אותה באמת. הוא מוצק ויש לו מטרה מאוד ברורה וקל להבנה. הקול עוסק בצבירת יתרונות קטנים וייתכן שלא ניתן יהיה להעריך את זה עד מהלך 30 או 35. מישהו אמר הערה שלימוד לנגן את הקול לא ילמד אותך לשחק שח, אלא רק ילמד אותך איך לשחק את הקול. . זה אבסורד מוחלט. קבל ספר טוב על הקול וקח קצת זמן ללמוד אותו באמת. וודא שאתה מבין מדוע אתה מבצע את המהלכים שאתה מבצע ולא רק שומר על מהלכי הפתיחה. תשמח שעשית.

#11
+1
Rich Hall
2017-03-14 03:41:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

לא משנה אם תזכה מהר או תזכה לאט. זכייה היא ניצחון והקול ייתן לך את הזכיות שאתה מחפש. אתה יכול לדעת כי אנשים מנגנים כל מיני שורות נגד קול רק כדי להימנע מהפתיחה ה"פסיבית "הזו. זה רחוק מלהיות פסיבי. לבן מפתח את החלקים שלו, לא נותן לשחור שום מטרות ואז ברגע המדויק, פותח את המשחק עם דחף e4 הנושא.

#12
+1
charles ferris
2019-07-29 18:01:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

כולנו מתחילים כמתחילים, כמו שכולנו מתחילים על אופניים קטנים - לא נוהגים ברכב. הקול או לונדון הם מקומות טובים להתחיל וללמוד איך ומה יחד עם כמה זכיות. ככל שאנו גדלים ומתבגרים כשחקני שחמט, אז נוכל לעבור לפתחים מאתגרים או "חדים" יותר. כאלה שמתאימים לאישיות השחמט שלנו. חלק מהסבתות בעבר היו תקיפת שחקנים, חלקן התגוננו. לא משנה מה שמתאים לאישיות השחמט של בני האדם.

אין פתיחה שכולה / סוף הכול מבטיחה זכייה. זה מסתכם במיומנות ובניסיון של השחקן.

#13
  0
Richard
2015-08-11 12:49:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink
בנוסף, אני מאמין שאם תשחק את הקול בצורה פסיבית פשוט תתן לשחור להשוות, או יותר טוב. המערכת כולה מבוססת על מתקפת מלכים מיסודות איתנים.
#14
  0
Rich
2016-10-28 21:07:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

הקול עוסק בבניית יתרונות קטנים מאוד לאורך תקופה ארוכה. למעשה, יתכן שלא תראו את פירות כל עמלכם עד שתזוזו 30-35 במקרים רבים. זכור שישנן שתי שיטות לשחק בקול, קולטנובסקי וזוקרטורט. קולטנובסקי היא מערכת איטית ומדויקת בה לבן מתמקד ב- d4 ואז משחרר את הבישוף בעל הריבוע הכהה שלו למשך המשך המשחק. לזוקרטורט יש יותר כשרון התקפי ויעניק לבן יותר התרגשות.

אתה יכול לתת את המהלכים של קולטנובסקי?
#15
  0
Tom Au
2016-12-30 12:39:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

קול-צוקרטורט היא דרך טובה להתקדם מעבר למתחילים. כל מטרת הפתיחה היא ללמד אותך כיצד לנגן "צליל", שחמט ולנצח אנשים שלא מנגנים ככה.

לאחר שתתקדם מעבר למתחילים, תרצה יותר מגוון פתחים ומשחקים. קול-צורטורט היא מערכת "איטית", וברגע שהגעתם לרמה מסוימת, תרצו פתחים שנותנים לכם סיכוי לזכות מהר יותר.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...